Jak przedłużyć długość życia kwiatów ciętych?
Kalla

Czy zdarzyło Ci się dostać kiedyś bukiet tak piękny, że smutek wzbudzała sama myśl o jego zwiędnięciu? Jednym z uroków kwiatów jest ich nietrwałość - ale nie powinno się z tym przesadzać! Zadbane bukiety potrafią przeżyć nawet do kilku tygodni! 

Zastanawiasz się więc, jak zaopiekować się przepięknym bukietem, który przed chwilą znalazł się w Twoich rękach? Nie wszyscy są zaznajomieni z technikami przedłużania życia kwiatów i nie jest to żaden wstyd. Doradzimy Ci co zrobić, żeby Twoje kwiaty cieszyły swoim wdziękiem jak najdłużej. 

Po pierwsze – najszybciej jak to możliwe powinieneś zapewnić swoim kwiatom czystą, chłodną wodę, a jeśli masz taką możliwość - podciąć je. Zdecydowana większość kwiatów będzie radzić sobie o wiele lepiej z cięciem pod kątem - wtedy będą mogły pobrać najwięcej wody. Część - jak hiacynt, tulipan czy narcyz - będzie wolała proste cięcie i małą ilość wody. Cięcie zawsze powinno się wykonywać ostrym narzędziem - tępe jedynie zmiażdży ich łodygi, odbierając im tym możliwość skutecznego pobierania płynów. 

Wkładając kwiaty do wody, usuń wszystkie liście, które są zanurzone – w przeciwnym wypadku szybko zaczną gnić. W dodatku kwiaty cięte nie potrzebują już tylu liści, więc możesz pozbyć się nadmiaru, by roślina mogła przeznaczyć więcej energii na utrzymywanie kwiatów. 

Jeśli posiadasz odżywkę do kwiatów, wrzuć ją do wody. Możesz też zrobić ją sam! Wystarczy, że do wody wsypiesz łyżeczkę cukru, winegretu i wybielacza. 

Upewnij się, że wazon, do którego wkładasz kwiaty jest czysty. Unikaj również stawiania kwiatów obok owoców, gdyż wydzielany przez nie etylen przyspiesza więdnięcie kwiatów - najlepiej będzie im w chłodnym miejscu - większość kwiatów zdecydowanie nie radzi sobie w ciepłych miejscach. 

Niektóre kwiaty potrzebują specjalnego traktowania. Zawsze nie zaszkodzi zapytać sprzedawcy, czy dane kwiaty potrzebują więcej uwagi. 

Gdy zrobisz już to wszystko, możesz już przestać się martwić o stan swojego bukietu. Jeśli będziesz wymieniać im wodę co kilka dni, kwiaty powinny wytrzymać o wiele dłużej i w lepszej kondycji. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl